- Z okazji Dnia Dziecka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przetestował 10 modeli samochodów zdalnie sterowanych.
- Jak szybko i jak daleko dojedzie 30-centymetrowe Porsche? Na jakie wzniesienie wjadą oraz czy wytrzymają upadek i uderzenie inne marki? Jaki jest zasięg ich pilotów? Sprawdziliśmy to.
- Prawie 200 testów, ponad 1,5 tys. wyników – wejdź na uokik.gov.pl i pobierz raport.
Pobierz wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego
Lamborghini czy Porsche? Kto z nas będąc dzieckiem nie marzył o takim pojeździe? Sprawdziliśmy, jakie parametry auta marzeń osiągają w wersji… mini. Z okazji Dnia Dziecka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał 10 modeli samochodów zdalnie sterowanych.
Specjaliści z laboratorium UOKiK ocenili m.in. jaki jest zasięg pilota, jaką prędkość maksymalną osiąga samochód oraz czy został solidnie wykonany. Ponadto testowaliśmy zdolność do ruszania pod górę i możliwość sterowania pilotem od innego modelu. Sprawdziliśmy wymiary, masę produktów i ich opakowań.
– Zbliża się święto najmłodszych konsumentów – Dzień Dziecka. Z tej okazji w specjalnej odsłonie naszych badań porównawczych poddaliśmy samochody zdalnie sterowane „ekstremalnym” testom: rozpędzaliśmy je do maksymalnej prędkości, zrzucaliśmy z wysokości, oceniliśmy na jaką odległość możemy nimi nawigować i jak poradzą sobie z ruszaniem na stromym wzniesieniu. Sprawdziliśmy też, czy znajduje się na nich znak CE i czy nie mają ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby się zranić. Zachęcamy dorosłych i dzieci do zapoznania się z wynikami naszych testów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jak wybieraliśmy samochodziki?
Do badań wytypowaliśmy 10 modeli samochodów zdalnie sterowanych na podstawie rozeznania rynku przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową w marcu 2021 r. w sklepach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce. Badania wykonali pracownicy laboratorium UOKiK w Lublinie, które posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji nr AB 731. Wszystkie modele samochodów były sprawdzane przy użyciu tych samych przyrządów i urządzeń, w taki sam sposób i w tych samych warunkach. Zabawki przeszły w sumie 188 testów, podczas których uzyskaliśmy 1577 wyników cząstkowych.