Kontrole pomp ciepła na granicy – 100% kwestionowanych produktów!

Kontrole pomp ciepła

Inspekcja Handlowa w Gdańsku w I i II kwartale 2024 r. w ramach działań własnych oraz wspólnego projektu z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdziła 38 modeli (łącznie 329 szt.) pomp ciepła wyprodukowanych poza Unią Europejską. Celem kontroli było zapobieganie pojawiania się na rynku urządzeń niespełniających wymagań.

27.06.2024 r. - Kontrole pomp ciepła

27.06.2024 r. - Kontrole pomp ciepła

Na skontrolowanych 38 modeli pomp ciepła zakwestionowano wszystkie produkty. Zweryfikowano, czy urządzenia mają prawidłowo sporządzone etykiety efektywności energetycznej, karty informacyjne produktu i dokumentację techniczną. Ponadto stwierdzono, że większość dostawców nie umieszczała informacji o pompach w bazie EPREL.

27.06.2024 r. - Kontrole pomp ciepła

27.06.2024 r. - Kontrole pomp ciepła

Najwięcej  niezgodności dotyczyło braku lub niepełnej dokumentacji technicznej (tj. sprawozdań z badań, instrukcji obsługi i instalacji, kart produktu). Ponadto stwierdzono, że większość dostawców nie umieszczała informacji o pompach w bazie EPREL – europejskim rejestrze etykiet energetycznych.

Powyższe może skutkować tym, że konsument nie mając wystarczających danych przy podejmowaniu decyzji o zakupie, pozbawi się możliwości dotacji lub co gorsza, zakupi pompę ciepła która nie będzie w stanie efektywnie ogrzać domu. 

27.06.2024 r. - Kontrole pomp ciepła

Kupujesz pompę ciepła?

  • Sprawdź dane na etykiecie efektywności energetycznej i karcie produktu – znajdziesz je na produkcie i na stronie internetowej sprzedawcy – pomogą Ci dobrać produkt do Twoich potrzeb.
  • Upewnij się, że etykieta zawiera dane dostawcy, czyli producenta lub importera – ułatwi to dochodzenie praw w przypadku usterki urządzenia.
  • Wpisz nazwę interesującego Cię modelu w bazie EPREL. W kategorii ogrzewacze pomieszczeń/ogrzewacze wielofunkcyjne – znajdziesz tam dodatkowe informacje.
  • Nieprawidłowości w oznakowaniu pomp ciepła zgłoś Inspekcji Handlowej.
Print Friendly, PDF & Email