Inspekcja Handlowa w Gdańsku w I i II kwartale 2024 r. w ramach działań własnych oraz wspólnego projektu z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdziła 38 modeli (łącznie 329 szt.) pomp ciepła wyprodukowanych poza Unią Europejską. Celem kontroli było zapobieganie pojawiania się na rynku urządzeń niespełniających wymagań.
Na skontrolowanych 38 modeli pomp ciepła zakwestionowano wszystkie produkty. Zweryfikowano, czy urządzenia mają prawidłowo sporządzone etykiety efektywności energetycznej, karty informacyjne produktu i dokumentację techniczną. Ponadto stwierdzono, że większość dostawców nie umieszczała informacji o pompach w bazie EPREL.
Najwięcej niezgodności dotyczyło braku lub niepełnej dokumentacji technicznej (tj. sprawozdań z badań, instrukcji obsługi i instalacji, kart produktu). Ponadto stwierdzono, że większość dostawców nie umieszczała informacji o pompach w bazie EPREL – europejskim rejestrze etykiet energetycznych.
Powyższe może skutkować tym, że konsument nie mając wystarczających danych przy podejmowaniu decyzji o zakupie, pozbawi się możliwości dotacji lub co gorsza, zakupi pompę ciepła która nie będzie w stanie efektywnie ogrzać domu.
Kupujesz pompę ciepła?
- Sprawdź dane na etykiecie efektywności energetycznej i karcie produktu – znajdziesz je na produkcie i na stronie internetowej sprzedawcy – pomogą Ci dobrać produkt do Twoich potrzeb.
- Upewnij się, że etykieta zawiera dane dostawcy, czyli producenta lub importera – ułatwi to dochodzenie praw w przypadku usterki urządzenia.
- Wpisz nazwę interesującego Cię modelu w bazie EPREL. W kategorii ogrzewacze pomieszczeń/ogrzewacze wielofunkcyjne – znajdziesz tam dodatkowe informacje.
- Nieprawidłowości w oznakowaniu pomp ciepła zgłoś Inspekcji Handlowej.