- Sprawdziliśmy bezpieczeństwo 50 zabawek dźwiękowych oraz 41 interaktywnych dla dzieci do lat 3 – m.in. poziom wydawanego dźwięku, małe części, właściwości mechaniczne i fizyczne, oznakowanie.
- Łącznie 69 na 91 zabawek przeszło kontrolę pozytywnie.
- Niektóre wykryte nieprawidłowości stwarzały ryzyko uszkodzenia słuchu – dźwięk przekraczający aż 110 dB i zbyt wysoki poziom ciśnienia akustycznego emisji.
- Stwierdziliśmy też m.in. zbyt małe elementy, niebezpieczne wykończenie, brak wymaganych ostrzeżeń i instrukcji w języku polskim.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek? Nie tylko w szale przedświątecznych zakupów, ale też na co dzień warto pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Dobrze dobrany do wieku, potrzeb i zainteresowań dziecka produkt wspomoże jego rozwój. Decydując się na zabawkę dodatkowo stymulującą zmysły malucha – pomyśl, czy nie zafundujesz mu nadmiaru bodźców. Szczególnie grające maskotki, samochody dźwiękowe i instrumenty mogą być zbyt hałaśliwe. Pamiętaj, że głośność zabawki możesz sprawdzić w sklepie – zbyt dużo decybeli może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.
Wybierając prezenty dla najmłodszych, pamiętaj:
- Dostosuj zabawkę do wieku dziecka.
- Czytaj etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje.
- Sprawdź, czy na zabawce są informacje o podmiocie odpowiedzialnym – producencie lub importerze – ułatwi Ci to dochodzenie swoich praw w razie potrzeby.
- Zwracaj uwagę na obecność małych elementów.
- Sprawdź, czy zabawka ma znak CE (Conformité Européenne) – to deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania unijne; możesz wtedy domniemywać, że będzie bezpieczny.
- Znak CE powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie.
- Zwróć uwagę na odległość między literami znaku CE i długość środkowej kreski w E.
- Jeśli posiadasz zakwestionowaną zabawkę, o której wspominamy w raporcie – poinformuj o tym sprzedawcę oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa.
- Sprawdź ogłoszenia publikowane na uokik.gov.pl/ogloszenia i postępuj zgodnie z zawartymi tam wskazówkami.
Pełne wyniki kontroli oraz porady dla konsumentów i przedsiębiorców znajdziesz w raportach i wykazach produktów poniżej.
Czytaj więcej na:
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=20135