#UOKiKtestuje – proszki do prania białych tkanin.

  • Prawie 200 testów, ponad 5 tys. wyników – UOKiK sprawdził jakość proszków do prania białych tkanin.
  • Jak 10 popularnych marek poradziło sobie z usuwaniem plam? Sprawdź na uokik.gov.pl. Pobierz raport, a o szczegółowej metodologii badań dowiedz się z informacji z badania.

Proszki są w Polsce najczęściej kupowanym rodzajem detergentów do prania. Wybór mamy przeogromny, jednak najtrudniej jest nam znaleźć taki, który utrzyma śnieżną biel. Po badaniu proszków „do koloru” Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach kolejnego cyklu testów zbadał 10 proszków do prania białych tkanin. Specjaliści z Laboratorium UOKiK sprawdzili skuteczność usuwania plam oraz wpływ proszku na wytrzymałość i kurczenie się tkaniny po praniu. Zweryfikowali również, czy masa proszku jest zgodna z deklaracją na opakowaniu. Obliczyli, ile wynosi koszt proszku na jedno pranie, a także ocenili stosunek jakości produktów do ich ceny.

– Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Kontynuujemy testowanie różnych produktów codziennego użytku i prezentujemy wyniki badania jakości 10 proszków do prania białych tkanin – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Pobierz wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego

Jak wybieraliśmy proszki?

Do badań wytypowaliśmy 10 proszków do prania białych tkanin na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki kupowaliśmy w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku. Proszki przeszły w sumie 197 testów, podczas których uzyskaliśmy 5 392 wyniki cząstkowe.

 

 

Jak sprawdzaliśmy proszki?

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń takich jak herbata, podkład w płynie (make-up), lody czekoladowe czy sos spaghetti.

Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób.

Co stwierdziliśmy? Pobierz raport.

 
 
 
 

RANKING JAKOŚCI

Skuteczność usuwania plam zależy głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Domol Vollwaschmittel (marka własna Rossman, najlepiej usunął 5 z 15 rodzajów plam – najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Dobrą skutecznością wykazały się również proszki Formil Active (marka własna Lidl) oraz Tandil Classic (marka własna Aldi).

Najtaniej wypierzemy w proszku Ultra – koszt proszku na jedno pranie wyniósł 36 groszy.

 
 
 

Porady dla konsumentów

Wybierając proszek, warto przyjrzeć się informacjom podanym na opakowaniu a przy praniu stosować się do pewnych reguł, aby podtrzymywać trwałość i atrakcyjny wygląd ubrań czy innych tkanin, ale też chronić środowisko. Nasi specjaliści przygotowali garść porad, które pomogą konsumentom nie tylko wybrać proszek do bieli, ale również cieszyć się z dłuższego użytkowania posiadanych rzeczy oraz niższego kosztu wykonania prania. To ważne aspekty służące tak budżetowi domowemu, jak i środowisku naturalnemu – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

 
 
 

Możesz liczyć na pomoc Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej.

Wyniki badania proszków do białego pobierz z uokik.gov.pl.

Czytaj więcej na:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17359