- Wady konstrukcyjne i nieprawidłowe oznakowanie to zastrzeżenia w stosunku do opraw oświetleniowych, np. lampek biurkowych czy żyrandoli.
- W II kwartale 2019 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała 192 takie produkty.
- Wiele nieprawidłowości można wykryć „gołym okiem”, dlatego warto zachować czujność podczas zakupów.
W II kwartale 2019 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła 192 oprawy oświetleniowe, czyli różnego rodzaju lampy i lampki. Kontrola objęła swoim zasięgiem sklepy, markety i hurtownie w 10 województwach, łącznie 54 przedsiębiorców. Inspektorzy zakwestionowali aż 91 sprawdzonych produktów (47,4 proc.). To więcej niż rok wcześniej. W ponad połowie z nich brakowało nazwy producenta lub importera, niewiele mniej miało niepełne informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania lub brakowało ich w ogóle. W części przypadków nie było deklaracji zgodności lub była ona niewłaściwie sporządzona.
W laboratorium sprawdzono 10 opraw. W 9 przypadkach stwierdzono niewłaściwe wykonanie produktów. Nieprawidłowości dotyczyły m.in. nieodpowiedniej izolacji, niewłaściwej ochrony przewodów przed uszkodzeniem czy braku odporności na temperaturę.
Wielu przedsiębiorców dobrowolnie usunęło nieprawidłowości formalne. W 15 przypadkach IH wydała decyzje zakazujące udostępniania produktów, ponieważ nie spełniały wymagań lub stwarzały zagrożenie.
Porady dla konsumentów
Wypowiedź Agnieszki Orlińskiej z UOKiK
- Sprawdź, czy lampa lub żyrandol są oznakowane znakiem CE – producent deklaruje w ten sposób, że spełniają wymagania i są bezpieczne.
- Na produkcie, w instrukcji obsługi, karcie gwarancyjnej lub innej dokumentacji powinna znajdować się nazwa, model, numer serii, dane producenta lub importera.
- Sprawdź na oprawie oświetleniowej, jaki rodzaj źródła światła do niej pasuje i jaką powinno mieć maksymalną moc.
- Sprawdź przed zakupem, czy produkt nie jest uszkodzony, czy przewody i przełączniki są dobrze dopasowane oraz czy oprawa jest stabilna.
- Lampy wewnętrzne nie mogą być montowane na zewnątrz – kupuj je zgodnie z przewidywanym przeznaczeniem.
- Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupów, skontaktuj się z Inspekcją Handlową.
- Jeśli produkt ma wadę, złóż reklamację.
- Nie sugeruj się jedynie ceną lampy. Weź pod uwagę, że ilość i rodzaj wymaganych źródeł światła ma ogromny wpływ na późniejsze koszty użytkowania.
Czytaj więcej na:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15910